Online'owe obliczanie funkcji skrótu

Funkcje skrótu (funkcje mieszające, funkcje hashujące) pozwalają utworzyć dla dowolnego zestawu danych pewien ich skrót, o niewielkim rozmiarze. Algorytmy są jednoznaczne, czyli dla takich samych danych, za każdym razem dają taki sam wynik. Mogą być więc stosowane do wykrywania zmian w dużych zbiorach danych, są także przydatne w kryptografii.

Najpopularniejsze funkcje to MD5, oraz skróty z rodziny SHA. Aby policzyć sktót dla zadanych danych wpisz je w polu poniżej. Kalkulator jest bezpieczny, możesz z niego korzystać bez obaw o swoje dane, nie są przesyłane na serwer, całość obliczeń odbywa się po stronie przeglądarki.

Podaj dane, dla których chcesz policzyć skrót
md5:
sha1:
sha256:
sha512:

MD5 (z ang. Message-Digest algorithm 5) – najpopularniejsza funkcja skrótu, opracowana w 1991. Obecnie nie jest uważana za wystarczająco bezpieczną, Ze względu na dużą podatność na kolizje (sytuacja, w której funkcja skrótu dla dwu różnych danych zwraca ten sam wynik), oraz opracowanie algorytmów pozwalających je generować, funkcja MD5 nie jest obecnie uważana za bezpieczną.

SHA1 (z ang. Secure Hash Algorithm) – funkcja skrótu zaprojektowana przez NSA w 1995, podobna do MD5. Ze względu na potwierdzone ataki na tę funkcję, nie jest ona, podobnie jak MD5, uważana za bezpieczną.

SHA256, SHA512 - algorytmy z rodziny SHA2, opracowane po potwierdzonych atakach na SHA1. Algorytm jest podobny do SHA1, jednak do tej pory funkcja nie została skutecznie zaatakowana, i jest uważana za bezpieczną.